Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to dziedzina, która od wielu lat zdobywa popularność jako sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii. Stanowi ona odpowiedź na wyczerpujące się źródła paliw kopalnych i systematyczny wzrost zanieczyszczenia środowiska. Pozyskanie energii ze światła jest możliwe dzięki odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, której ważnymi elementami są panele fotowoltaiczne. Dowiedz się, jak są one zbudowane.

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika jest to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Instalacja opiera się na zastosowaniu paneli, których ilość należy dostosować do potrzeb związanych z ilością wyprodukowanej energii. Zadaniem paneli jest wychwycenie promieniowania słonecznego, a następnie przekształcenia go na prąd elektryczny. Słońce jest najbogatszym źródłem energii, którą panele słoneczne mogą absorbować i przekształcać w prąd, ale nie musi to być bezpośrednie światło słoneczne. Panele słoneczne mogą przechwytywać różne części spektrum światła słonecznego. Tak więc, jeśli słońce nie świeci bezpośrednio na panele lub jeśli jest pochmurny dzień, nie oznacza to, że barwy odbite od nieba nie są przechwytywane i wykorzystywane przez komórki paneli słonecznych do produkcji energii.

Zestawy fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł odnawialnych, których użytkowanie w dłuższej perspektywie pozwala obniżyć koszty za prąd. Ponadto jest to rozwiązanie proekologiczne. Praca paneli jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ w jej wyniku do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje.

Charakterystyka paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne wykonane są z połączenia dwóch pierwiastków – krzemu i srebra. Każdy panel składa się z wielu pojedynczych ogniw słonecznych, czyli kawałków krzemu. Pierwiastek ten jest w stanie zaabsorbować energię słoneczną i przekształcić ją w energię elektronów. Na górnej powierzchni płytki krzemowej umieszczone są elektrody zbierające, na dolnej zaś elektrody przenoszące, które oddziela od siebie półprzewodnikowe złącze. Gdy elektrony zaczną przepływać między warstwami krzemu, to do przewodnika w panelu słonecznym należy faktyczne wykorzystanie wygenerowanej energii. Ogniwa krzemowe mogą się różnić od siebie wymiarami, a ich moc zależy bezpośrednio od wielkości. Do produkcji paneli wykorzystuje się także srebro, co sprawia, że prawie cała energia, która jest generowana z promieni słonecznych, może być faktycznie wykorzystana. Powoduje to mniej strat w postaci ciepła i energii.

Oprócz tradycyjnych paneli jednostronnych dostępne są także panele dwustronne. Posiadają one dwie strony aktywne, które absorbują światło. Dzięki temu ich wydajność jest znacznie większa od tradycyjnych paneli mono-facial. Energia elektryczna jest produkowana jednocześnie z przedniej i tylnej strony panelu fotowoltaicznego, co wpływa na większe uzyski z takiego modułu.