Typy magazynów energii dla gospodarstw domowych
Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologicznymi technologiami, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na instalację systemów magazynowania energii. Poniżej wymieniamy najczęściej wybierane rozwiązania.
Fotowoltaiczne magazyny energii
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań z pewnością jest fotowoltaika. Magazyn energii działający na podstawie tej technologii, to coraz częstszy widok wielu gospodarstw domowych. Fotowoltaiczne magazyny energii umożliwiają gromadzenie nadwyżek energii produkowanej przez panele. Dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie rachunków za prąd oraz zwiększenie niezależności energetycznej.
Instalacja fotowoltaiczna to zestaw paneli słonecznych, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. W zależności od potrzeb system może być zintegrowany z magazynem energii, co pozwala na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii i jej wykorzystanie w późniejszym czasie. Gdy zachodzi potrzeba skorzystania ze zgromadzonych zasobów, proces magazynowania zostaje odwrócony. Co więcej, jest to również możliwe wtedy, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają produkcji energii.
Magazyny energii cieplnej
Innym rozwiązaniem są magazyny energii cieplnej. W gospodarstwach domowych najczęściej stosowane są zasobniki ciepłej wody, które gromadzą energię cieplną pozyskaną z kolektorów słonecznych czy klimatyzatorów. Magazyny energii cieplnej mogą również wykorzystywać materiały fazowe (PCM) lub nośniki termiczne, takie jak sól czy oleje.
Magazyny energii mechanicznej
Magazyny energii mechanicznej funkcjonują dzięki przechowywaniu energii w formie potencjalnej i kinetycznej. W gospodarstwach domowych coraz częściej można zauważyć magazyny energii sprężonego powietrza (CAES). Dzięki specjalnej technologii energia jest magazynowana poprzez sprężanie powietrza w specjalnych zbiornikach, które służy do napędzania turbin czy silników tłokowych.