Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
W czasach rosnących podwyżek cen energii elektrycznej coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania, które pozwalają uniezależnić się od sieci. Jednym z najchętniej wybieranych z nich jest fotowoltaika. Nie dość, że przynosi ona spore oszczędności w domowym budżecie, to dodatkowo doskonale wpisuje się w aktualne dyrektywy dotyczące ochrony środowiska. Aby jednak panele działały w sposób efektywny, powinny być właściwie zamontowane. Dowiedz się, jak wygląda ich montaż.
Fotowoltaika – co to takiego?
Fotowoltaika to dziedzina, która od wielu lat zdobywa popularność jako sposób na pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii. Stanowi ona odpowiedź na wyczerpujące się źródła paliw kopalnych i systematyczny wzrost zanieczyszczenia środowiska. Jest to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Instalacja opiera się na zastosowaniu paneli, których ilość należy dostosować do potrzeb związanych z ilością wyprodukowanej energii. Zadaniem paneli jest wychwycenie promieniowania słonecznego, a następnie przekształcenia go na prąd elektryczny. Zestawy fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł odnawialnych, których użytkowanie w dłuższej perspektywie pozwala obniżyć koszty za prąd. Ponadto jest to rozwiązanie proekologiczne. Praca paneli jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego, ponieważ w jej wyniku do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Ze względu na unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska, na zestawy fotowoltaiczne można otrzymać dotację. Wszystko to sprawia, że wiele osób prywatnych, a także firm i instytucji decyduje się na montaż paneli.
Najważniejsze zasady dotyczące paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na dachu lub też na specjalnych konstrukcjach na gruncie. Wybór miejsca zależy od preferencji użytkownika, a przede wszystkim od możliwości technicznych. I choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby montaż wykonać samodzielnie, nie jest to polecane rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie wykwalifikowanych montażystów, będzie to bowiem gwarancja prawidłowego działania paneli. Ponadto każda nieprawidłowość przy montażu paneli może skutkować powstaniem zagrożenia pożarowego, a niemal na pewno będzie skutkować utratą gwarancji na panele lub falownik.
Trudno określić dokładne zasady montażu, ponieważ wiele z nich zależy od kąta nachylenia dachu czy też ukształtowania terenu. Niemniej jednak istnieją pewne wytyczne, którymi warto się kierować. Jedną z najistotniejszych kwestii przy montażu instalacji fotowoltaicznych jest określenie kierunku i kąta ułożenia paneli. Najlepiej jeśli skierowane są one na południe, ponieważ dzięki temu są stale oświetlone przez cały dzień, a najwyższą moc osiągają w godzinach południowych. Oprócz tego trzeba także zwrócić uwagę na kąt nachylenia, który powinien kształtować się pomiędzy 30 a 40 stopniami.
Przed przystąpieniem do montażu, należy zatem wybrać miejsce, które pozwoli na montaż paneli w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem. Co istotne, trzeba także sprawdzić, czy miejsce to nie będzie w określonych porach dnia zacienione, ponieważ będzie to miało wpływ na znaczne straty energii. Pierwszym krokiem jest przygotowanie konstrukcji wsporczej. Solidny stelaż to najważniejsza kwestia, dzięki niemu panele będą bowiem bezpiecznie utrzymane na swoim miejscu. Każdy element konstrukcji nieposiadający właściwych certyfikatów i dopuszczeń może być przyczyną utraty gwarancji na panele fotowoltaiczne. Zanim panele trafią na stelaż, rozkłada się pod nimi przewody. Warto zwrócić uwagę na to, czy zostały one zabezpieczone specjalną osłoną, która ochroni je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Kolejnym krokiem jest umiejscowienie falownika, po którym można przystąpić do montażu paneli. Ostatnią czynnością jest podłączenie instalacji do sieci, po którym można rozpocząć eksploatację i pomiar wydajności, który najlepiej przeprowadzić za pomocą specjalnej aplikacji. Dzięki temu będziemy mieć dokładne informacje dotyczące produkowanej energii.
Podsumowując, fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na ograniczenie kosztów energii elektrycznej do minimum. Dzięki instalacji zestawów można efektywnie korzystać z urządzeń domowych, a nawet zdecydować się na ogrzewanie elektryczne bez obawy o rachunki za prąd. Aby jednak działanie paneli było w pełni efektywne, muszą być one właściwie zamontowane.