Jak działa pompa ciepła?
W czasach rosnących cen surowców energetycznych, poszukuje się takich rozwiązań grzewczych, które byłyby nie tylko komfortowe w użytkowaniu, ale przede wszystkim nieobciążające finansowo. Ponadto obecne wymogi unijne nakładają na użytkowników obowiązek wyboru sposobów ogrzewania bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Wszystko to sprawia, że dużą popularnością cieszą się rozwiązania, które bazują na wykorzystaniu energii odnawialnej, czego doskonałym przykładem są pompy ciepła. Dowiedz się, jaka jest zasada ich działania.
W jaki sposób pompa ciepła pozyskuje energię ze środowiska?
Pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Wynika to z faktu, że odbierają one ciepło z gruntu, wody lub powietrza, przy minimalnym wykorzystaniu prądu elektrycznego. Pozyskane ciepło przekazywane jest następnie na potrzeby grzewcze. Jest to możliwe dzięki wykorzystywaniu układu składającego się ze sprężarki, pompy zapewniającej cyrkulację medium i skraplacza. Zastosowaniu wymienników o bardzo dużej powierzchni, które zmieniają temperaturę wykorzystywanego medium – wody lub glikolu – umożliwia oddanie pozyskanej energii na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania. Warto wiedzieć, że na efektywność grzewczą duży wpływ ma sposób montażu. Prawidłowo zainstalowane i skonfigurowane urządzenie wyróżniać się będzie maksymalną funkcjonalnością i efektywnością pracy, dlatego czynności te warto powierzyć profesjonalistom.
Największe zalety pomp ciepła
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zyskują z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a przyczynia się do tego kilka czynników. Przede wszystkim są one niezwykle ekonomicznym sposobem na ogrzanie mieszkania, który doskonale sprawdza się w polskim klimacie. Choć cena samej instalacji jest wyższa niż w przypadku systemów grzewczych wykorzystujących gaz, olej lub węgiel, to jednak koszty takiej inwestycji zwracają się dość szybko. W efekcie zastosowanie pomp ciepła przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Ponadto są to urządzenia całkowicie bezobsługowe, które mogą być zarządzane dzięki aplikacji w telefonie lub komputerze z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu. Wiele z nich umożliwia także ustawienie tzw. trybu wakacyjnego – polega on na tym, że podczas nieobecności domowników w budynku utrzymywana jest temperatura w zakresie od 10 do 15 stopni, co zapobiega jego zamarznięciu i uszkodzeniu, jednocześnie znacznie zmniejszając koszty ogrzewania.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Pompy ciepłą dzielą się na trzy kategorie, w zależności od źródła, z jakiego pobierana jest energia. W związku z tym urządzenie dzielimy na:
- gruntowe – źródłem ciepła jest grunt. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na możliwość ogrzania pomieszczeń i jednoczesnego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Trzeba się liczyć ze sporym kosztem inwestycji, który jednak szybko się zwraca. Warto także wiedzieć, że pompy gruntowe wymagają specjalnych warunków. Na urządzenia z wymiennikiem poziomym mogą sobie pozwolić posiadacze dużych działek. Z kolei przy sondach pionowych konieczny jest odwiert nawet ok. 100 metrów w głąb ziemi,
- powietrzne – źródłem ciepła jest powietrze. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie o dużej efektywności działania. Wyróżniamy pompy powietrze-powietrze, które przekazują ciepło do instalacji centralnego ogrzewania, a także powietrze-woda, wykorzystywane przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- wodne – źródłem ciepła jest woda. Najczęściej stosuje się rozwiązania, które wymagają wykopania dwóch studni głębinowych. Z pierwszej z nich pompa pobiera ciepło, które przekazuje do budynku, a następnie odprowadza do drugiej. Dość wysoki koszt inwestycji równoważy w tym przypadku duża wydajność energetyczna.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Pierwszym kryterium przy wyborze pompy ciepła jest źródło poboru energii. Oprócz tego znaczenie ma także budowa. Pompy dzielą się bowiem na urządzenia typu split oraz monoblock. Pierwsze z nich składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej, w której znajduje się parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny oraz wewnętrznej wyposażonej w skraplacz. Są na ogół tańsze, jednak wymagają większej ilości miejsca. Z kolei w pompach monoblock wszystkie elementy zamknięte są w jednym urządzeniu. Dzięki temu są one łatwe w montażu i nie wymagają dużej ilości miejsca. Kompaktowa konstrukcja i dobra izolacja wpływają ponadto na cichszą pracę i estetyczny wygląd. Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła trzeba także zwrócić uwagę na jej moc, która powinna odpowiadać potrzebom energetycznym budynku. Pompa o zbyt małe mocy, nie będzie w stanie zapewnić wystarczającej ilości energii, a urządzenie o zbyt dużej mocy sprawi, ze energia będzie marnowana.
Pompy ciepła stanowią nie tylko tańsze, lecz także znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż tradycyjne systemy grzewcze. Wykorzystują one odnawialne źródła energii, pochodzące z gruntów, powietrza lub słońca. Pozostają przy tym niezwykle bezpieczne – eliminują ryzyko wystąpienia wybuchu, zatrucia, zaczadzenia czy pożaru.